A stack of successes and two new club bests ensured Hunts AC enjoyed a successful Southern League outing on home turf on Saturday.

Hunts athletes claimed 21 victories in the Division Three North-East fixture at St Ives, but it was a second-placed finish that caused a couple of rewrites to the record-books.

Polly Smith lowered her own entries for Under 20 and Senior women in the 2000m steeplechase by clocking 8:05.4 – some 24 seconds below her previous best.

Smith had earlier stormed to victory in the 3000m 'A' race and there was a Hunts AC double over that distance with fifteen year-old Amelia Darnell making a winning debut in the 'B' race.

Hunts also double-cause for celebration in the 800m as Siobhan Skinner kicked clear to win the 'A' event and Rachel Sweatt clocked a best-ever time to land the 'B' race.

Skinner also finished second in the 400m 'B' race with Lily Seach occupying the same spot at 'A' level.

Skinner, Seach, Sweatt and 14 year-old Aleta Fraylich provided further success with a 4-400m relay triumph in the club's fastest time for eight years.

Lucy Waller was successful in the 'B' pole vault before knocking nine seconds off her 1500m best to finish second in the 'A' race.

Jodie Vuylsteke could hardly have been more dominant in the 'B' event over that distance as she powered 27 seconds clear of her rivals - a mammoth personal best of her own.

Tracy Burton threw her way to a hat-trick of top spots with victories in the 'A' discus, 'B' shot putt and 'B' hammer – the latter win coming in her first competition in the event.

There was plenty more success from the men as well.

Owen King and Owain Collard were unstoppable in the sprints with 100m and 200m doubles while Tom Bray clocked his fastest 400m time for two years to take victory in that event.

All three men tasted more success after joining forces with Llewelyn Thomas to come tantalisingly close to the club's 4-100m relay record before they teamed up with veteran Andy Stowe to claim another win in the 4-400m relay.

Incredibly, Collard also found the time to deliver the best triple-jump by a Hunts AC athlete for eight years with a leap of 11.95 to finish third in that event.

Other wins on the track came from Liam Hunt in the 110m hurdles 'A' race and Richard Phelan over the 400m obstacles in the 'B' string.

In the field Wayne DuBose (pole vault) and Bob Ellingham (hammer) were 'B'string winners.

The only disappointment for Hunts AC was a failure to provide athletes in seven events as they had to settle for second spot on the day behind Dacorum & Tring.

The club's next Southern League fixture is at Braintree on July 4.

Full Hunts AC results:

Men:

100m: A - Owen King 11.2 (1), B - Owain Collard 11.4 (1), non-scoring - Llewelyn Thomas 11.7.

200m: A - Owen King 22.4 (1), B - Owain Collard 23.3 (1), non-scoring - Llewelyn Thomas 24.0.

400m: A - Tom Bray 51.4 (1), B - Ryan Boden 55.6.

800m: A - Sam Palmer 2:06.7 (3), B - Joey Croft 2:07.0 (2).

1500m: A - Sam Palmer 4:56.8 (4), B - Ed McNeil 4:57.5 (4), non-scoring - Bruce Grimley 5:23.9.

5000m: A - Sean Barker 18:15.4 (3), B - Shane Hunt 18:36.7 (2).

110m hurdles: A - Liam Hunt 16.3 (1), B - Richard Phelan 33.6 (2).

400m hurdles: A - Liam Hunt 61.6 (2), B Richard Phelan 77.4 (1).

2000m steeplechase: A - AJ Ellwood 7:30.2 (2).

High jump: A - Richard Phelan 1.50 (4), B - Alastar Phelan 1.45 (3).

Pole vault: A - Richard Phelan 2.80 (2), B - Wayne DuBose 2.00 (1).

Long jump: A - Richard Phelan 4.83 (5), B - Joey Croft 4.69 (5).

Triple jump: A - Owain Collard 11.95 (3), B - Richard Phelan 10.16 (3).

Shot putt: A - Bob Ellingham 9.16 (3), B - Andrew Stowe 5.10 (4).

Discus: A - Bob Ellingham 23.76 (4), B - Andrew Stowe 11.43 (5).

Hammer: A - Neil Bulman 40.58 (2), B - Bob Ellingham 36.56 (1).

Javelin: A - Bob Ellingham 23.23 (5), B - Ryan Boden 21.17 (5).

4-100m relay: Tom Bray/Llewelyn Thomas/Owain Collard/Owen King 44.6 (1).

4-400m relay: Owen King/Andy Stowe/Tom Bray/Owain Collard 3:37.6 (1).

Women:

100m: A - Jada Griffin-Howard 13.8 (3), B - Chelbie Furness 15.3 (4).

200m: A - Lily Seach 28.2 (3), B - Aleta Fraylich 28.6 (3).

400m: A - Lily Seach 61.8 (2), B - Siobhan Skinner 62.8 (2).

800m: A - Siobhan Skinner 2:21.5 (1), B - Rachel Sweatt 2:27.2 (1).

1500m: A - Lucy Waller 5:22.7 (2), B - Jodie Vuylsteke 5:25.1 (1).

3000m: A - Polly Smith 11:10.5 (1), B - Amelia Darnell 11:59.4 (1).

2000m steeplechase: A - Polly Smith 8:05.4 (new club Under 20 Women and Senior Women record).

High jump: A - Aleta Fraylich 1.30 (4), B - Chelbie Furness 1.10 (3).

Pole vault: A - Diana Pereira 2.20 (2), B - Lucy Waller 1.30 (1).

Long jump: A - Chelbie Furness 3.99 (5), B - Amelia Darnell 3.14 (3).

Triple jump: A - Diana Pereira 8.34 (5), B - Rachel Sweatt 7.76 (3).

Shot putt: A - Diana Pereira 7.57 (2), B - Tracy Burton 6.73 (1).

Discus: A - Tracy Burton 17.25 (1).

Hammer: A - Chloe Wilson 19.76 (2), B - Tracy Burton 17.89 (1).

Javelin: A - Diana Pereira 17.29 (4), B - Tracy Burton 12.85 (3).

4-100m relay: Diana Pereira/Lily Seach/Jada Griffin-Howard/Siobhan Skinner 54.3 (2).

4x400m relay: Aleta Fraylich/Siobhan Skinner/Rachel Sweatt/Lily Seach 4:15.9 (1).

Team scores: 1 Dacorum & Tring 326 pts, 2 Hunts AC 300, 3 Peterborough 268, 4 Orion 222, 5 West Norfolk/Dereham 137.