Angling with Stan and Fizz

Angling with

Stan & Fizz

KING OF THE FENS

THE first round of this summer's King of the Fens league was fished on Sunday at Tydd Gote.

Even with a drastic change in the weather to give the warmest day of the year so far, the venue fished pretty well with small fish to be caught in every peg.

With 16 anglers in the sections, any team needed a bit of luck with the draw to do well.

Maver Bait-tech purple were the winners on the day with a very good score of just 15 points. The next five places were covered by only five points.

Individually Sean Higginbottom was the winner with 50lb, although Spike Milligan ran him close with 46lb 7oz.

RESULT: (individual) 1. Sean Higginbottom 50lb; 2, Spike Milligan 46lb 7oz; 3. John Bates 31lb 11oz; 4. Dave Bontoft 21lb 11oz; 5. John Price 19lb 15oz.

Teams: 1. Maver Bait-tech Purple 15pts; 2. Mark One White 23pts; 3. Maver Bait-tec Gold 25pts; 4. Mark One Old Boys 26pts; 5. Maver Image Vets 27pts; 6. Fox Match Stanjay Gold 28pts.

CROMWELL LAKE

THERE is now just one round to go of the Saturday series before the grand final on July 9.

The series winner will be either Brian Gibson or Stan Binge with Brian having just edged in front of long time leader Stan last Saturday, despite Stan winning the match.

Brian's third place was enough to improve his total and take the lead, ahead of what should be a competitive match this Saturday.

RESULT: 1. Stan Binge Fox Match Stanjay 32lb 12oz; 2. Ray Myring St Ives 17lb 4oz; 3. Brian Gibson Fox Match Stanjay 16lb 6oz; 4. Matt Roberts Fox Match Stanjay 3lb 9oz.

WEDNESDAY SERIES

RESULT: 1. Geordie Best Cromwell Lake 16lb; 2. Brian Gibson Fox Match Stanjay 15lb 8oz; 3. Matt Roberts Fox Match Stanjay 13lb.

Godmanchester Children's Match

THE reinstated children's match was held for the second year last Saturday.

Mainly bleak were caught with a close competition won by Barnaby Turner from St Anne's School with 1lb.

In second place was Charlie Taylor and in third Beth Stratton.

RESULT: 1. Barnaby Turner 1lb; 2. Charlie Taylor 11oz; 3. Beth Stratton 11oz; 4. Charlie Bavester 10oz; 5= Kiah Macadam & Abigail Woodfall 7oz

The organisers would like to thank all those who helped make the match possible.

ST IVES AS

RESULTS – Coote Cup (June 23): 1. Colin Leach 6lb 2oz; 2. Chris Geeson 3lb 5oz; 3. Paul Ashcroft 3lb 4oz. Sunday Match: 1. Tony McGregor 8lb 3oz; 2. Chris Geeson 4lb 2oz; 3. Colin Leach 3lb.

RAMSEY AS

RESULTS – Thursday Tankard – Factory Bank: 1. Keith Rayment 8lb 13oz (including 3lb 10oz chub and 5lb bream); 2. Paul Kilby 6lb 2oz; 3, John Price 5lb 1oz.

Junior Match – Saturday – Factory Bank: 1. Owen Kilby 2lb 14oz; 2. Lewis Martin 2lb 2.5 oz; 3. Lewis Kilby 1lb 5oz.

Open Match – Forty Foot (160s): 1. Harry Young 12lb 9oz (skimmers); 2. Andrew Kilby 10lb 9oz; 3. Duncan Folkes 8lb 13.5 oz.

ST NEOTS AS

RESULT – Pocket Park (June 25): 1. Ro Fryer 13lb; 2. Keith West 7lb 14oz; 3. Mervin Curtis 5lb; 4. Mac McFiggins 4lb 1oz.

Benwick AC

RESULT: 1. Tony Ingram 9lb 13oz; 2. Terry Fairbrother 6lb 4oz; 3. Jon Hazelden 6lb 1oz.

GRAHAMS POND

RESULT – June 23: 1. Mick Hayward 18lb 3oz; 2.Graham Marsh 14lb 13oz; 3. John Tanner 9lb 2oz.

ROOKERY FARM

LAST Thursday's OAP Match was won by organiser Jim Garratty with John Pratt second and Roger Abbott just beating his wife Audrey for third spot.

RESULT: 1. Jim Garratty 73lb 10oz; 2. John Pratt 67lb 15oz; 3. Roger Abbott 60lb 5oz; 4. Audrey Abbott 57lb 1oz.

CROSS DROVE

RESULTS – June 22: 1. Tony Watling Fox Match Stanjay 74lb 1oz; 2. Jim Barrowman Fox Lewis's Anglers World 64lb 1oz; 3. Martin Woods Emneth 63lb 1oz.

June 25: 1. Simon Wheeler Diawa Dynamite 80lb 1oz; 2. Dave Pearce Jnr Wisbech 79lb 1oz; 3. Tony Evans Dynamite Middy 78lb 1oz.

JUNE 26: 1. Paul Goldstraw Fox Match Stanjay 83lb; 2. Tom Cole Ouse Valley Angling 56lb 9oz; 3 Vince Cross Ixworth 53lb 6oz.

FIXTURES

TODAY (WEDNESDAY)

Cromwell Lake – Wednesday Evening Series – Match 7 – Draw 5:30pm – Fish 6-9pm.

Rookery Farm – OAP Open Match – Draw 8:45am – Fish 10-4pm.

TOMORROW

St Ives AS – Coote Cup Round 3 – 'A' Section – Draw 5.30pm – Fish 6.15pm – dusk

Ramsey AS – Thursday Tankard – Match 3 – Staffurths Bridge – Draw 6.30pm – Fish 7-9pm.

Grahams Pond – Open Match – Draw 8.30am – Fish 9.30-3.30pm – Phone 01480 351034.

Lawn Farm – Evening Open – Honeysuckle Lake – Draw 5.15pm – Fish 6-9pm – Details 01954 718269 or 07774943050.

SATURDAY

Cromwell Lake – Saturday Series – Match 16 – Draw 12noon – Fish 1-6pm.

Cross Drove – Cross Drove – Qualifier – Draw 8.45am – Fish 10-4pm.

SUNDAY

Rookery Farm – Open match – Jay Lake – Details Roy Whincup 07817 69459

or Kevin Medlock 07920 181014.

St Ives AS – Club Match – Details as per fixture card – Draw 7am – Fish 8am-1pm.

Ramsey AS – Forty Foot – Running Line Only – Draw 7.30am – Fish 8.30am-1.30pm.

Cross Drove – Qualifier – Draw 8.45am – Fish 10-4pm.

TUESDAY

Lawn Farm – Golden Rod – Honeysuckle Lake – Draw 9am – Fish 10am-3pm - 01954 718269.

WEDNESDAY, JULY 6

Cromwell Lake – Wednesday Evening Series – Match 8 – Draw 5.30pm – Fish 6-9pm.

Rookery Farm – OAP Open Match – Draw 8:45am – Fish 10-4pm.

Cross Drove – Qualifier – Draw 8.45am – Fish 10-4pm.

THURSDAY, JULY 7

St Ives AS – Coote Cup Round 4 – 'A' Section – Draw 5.30pm – Fish 6.15 – dusk

Meet Hemingford End.

Ramsey AS – Thursday Tankard – Match 4 – Factory Bank – Draw 6.30pm – Fish 7-9pm.

Grahams Pond – Open Match – Draw 8.30am – Fish 9.30-3.30pm – Phone 01480 351034 or 07879000544.

Lawn Farm – Evening Open – Honeysuckle Lake – Draw 5.15 – Fish 6-9pm.