REVIEW OF 2015: Glory at home and abroad for Huntingdonshire sporting stars

Tommy Martin celebrates his English light welterweight title triumph in January. Picture: LAWRENCE L

Tommy Martin celebrates his English light welterweight title triumph in January. Picture: LAWRENCE LUSTIG - Credit: LAWRENCE LUSTIG

What a year it has been! Mark Plummer begins his look back at 2015 by recalling some of the sporting highlights from January to June . . .

Godmanchester Rovers celebrate winning the Hunts Senior Cup in May.

Godmanchester Rovers celebrate winning the Hunts Senior Cup in May. - Credit: Archant

January

BOXING: St Neots star Tommy Martin became the youngest fighter ever to win an English title when beating Ricky Boylan at the O2 Arena in London to claim light-welterweight glory at the age of 20.

FOOTBALL: St Neots Town goalkeeper Paul Bastock (44) made the 1,000th league appearance of his long career as Saints beat Banbury United in the Southern League Premier Division.

RUGBY: Huntingdon signed their first-ever South American player when bringing in flanker Mauro de Almeida on an 18-month deal.

FOOTBALL: Seb Hayes resigned as manager of Huntingdon Town for ‘personal reasons’ after 15 months in charge. His recently-appointed assistant Ian Edge took over.

INDOOR ROWING: Brampton man Paul Cullington finished fourth in his age group at the European Championships in Amsterdam.

Most Read

February

FOOTBALL: Brampton talent Carla Humphrey signed her first deal with the senior Arsenal Ladies side.

CRICKET: Charlotte Edwards celebrated a magnificent sporting milestone when captaining the England Women’s team for the 200th time during their tour of New Zealand.

ATHLETICS: Hunts AC veteran Penny Butcher struck gold in the Women’s Over 55 category at the British Masters Pentathlon Championships.

ORIENTEERING: Husband and wife Mike and Seonaid Dudley both won their age groups at the East Anglian Championships.

CRICKET: David Sayer of Ramsey St Mary was part of the England Under 17 squad for a series against Pakistan in Dubai.

ATHLETICS: Siobhan Skinner of Hunts AC won a silver medal in the 800m at the Eastern Indoor Championships.

March

GYMNASTICS: Huntingdon star Louis Smith won senior and Masters gold medals on the pommel horse at the British Championships only a couple of weeks after collecting silver at the English Championships.

RUGBY: Huntingdon’s Under 10 and Under 12 teams both captured Cambridgeshire County Cup glory.

ATHLETICS: Riverside Runners of St Neots clinched overall junior glory in the Frostbite League.

BOWLS: David Peak (Hemingfords), Ed Elmore (Warboys) and Kathy Snitch (Godmanchester) all won two titles at the Huntingdonshire Bowling Federation Indoor Finals.

ATHLETICS: Hunts AC heroine Penny Butcher collected three bronze medals at the British Masters Indoor Track & Field Championships.

FOOTBALL: Carla Humphrey scored her first goal for the England Under 19 team during an international tournament at La Manga in Spain.

BOXING: Shona Whitwell of St Ives Boxing Academy won both of her fights when on international duty for England against Ireland.

April

BOWLS: David Peak (69) of Hemingfords won the Four-Bowl Senior Singles crown at the English Bowling Federation Indoor Finals.

RUGBY: St Neots completed a perfect season as they won all 18 games on their way to the Midlands Division Four East (South) title.

SWIMMING: St Ives Swimming Club stars Andy Weatheritt (23) and Olly Fitt (15) both won bronze medals at the British Championships.

DUATHLON: Amy Chalmers followed in the footsteps of older sister Diana by winning the European Sprint Championship 16-19yrs female gold in Madrid. Reigning champion Diana took bronze.

GYMNASTICS: Louis Smith continued his resurgence with European Championships pommel horse glory in France.

ICE SKATING: Calum Titmus of Great Gidding retained his British Special Olympics figure skating and speed skating titles.

May

FOOTBALL: St Neots Town suffered promotion heartache when being beaten 1-0 by a controversial penalty at Truro in the Southern League Premier Division play-off final.

MARTIAL ARTS: Riley Tauber of Huntingdon and St Ives Tang Soo Do club won three gold medals at the British Championships in Coventry.

DRAG RACING: St Ivo School pupil Jack Shook (15) won the Junior Drag Bike Springspeed National Championships in just his second competitive outing.

FOOTBALL: Godmanchester Rovers lifted the Hunts Senior Cup for the first time in 91 years after beating Yaxley 3-0 in the final. Long-serving chairman Keith Gabb and co-boss Nev Nania stepped down from their posts soon after.

SWIMMING: Olly Fitt of St Ives struck gold five times at the ASA East Region Championships while Jessica Mansfield of Huntingdon Piranhas completed her own hat-trick of golds.

FOOTBALL: Chairman Paul Hunt stepped down from the Huntingdon Town helm with former town mayor Doug McIlwain stepping into the void.

MOUNTAIN BIKING: Beatrice Pauley of St Ives Cycling Club won the Eastern Region title in the Under 12 age group.

June

TRAMPOLINING: Huntingdon girl Carys Verdicchio struck gold at the National Development Programme Team Finals and also bagged bronze at a National League event.

ROWING: St Ives Rowing Club star Peter Woodford won a silver medal at the British Masters Championships.

FENCING: Tracey Coates and George Partridge of Huntingdonshire Fencing Club won gold medals at the Eastern Region Senior Championships.

FOOTBALL: Godmanchester Rovers striker Tom Meechan was rewarded for a stunning 53-goal season with a move to the biggest club in Huntingdonshire, St Neots Town.

ATHLETICS: Huntingdon prospect Owen King completed an Intermediate Boys sprint double at the Anglian Schools Championships.

SPEEDWAY: Danny King finished third in the British Final only days after helping the Great Britain team reach the semi-finals of the World Cup.

ROWING: St Neots Rowing Club teenager Kate Lyster sampled glory at Henley Royal Regatta after teaming up with three Nottingham rowers to win the Junior 16 quadruple sculls.

ATHLETICS: Kimbolton School pupil Owen Brownston won the Under 13 Boys’ 1500m at the National Prep Schools Championships.