Angling with Stan & Fiz

KING OF THE FENS

Sunday's match was fished on the Ouse at Littleport. Most anglers struggled, with the river clear and still and the weather stormy.

Only Mark One's Alan Lemmon caught bream from peg 51, weighing in over 40lb.

Stanjay's Ian Benton was second with 7lb of roach and rudd and Ty Harding third.

Team wise things are close, with Maver Bait-Tech Purple leading and only one point between the next three teams.

RESULT (individual): 1. Alan Lemmon Sensas Mark One 49lb 4oz; 2. Ian Benton Fox Match Stanjay 7lb; 3. Ty Harding Maver Bait-Tech 6lb 5 ½ oz; 4. John Weedon Maver Image 6lb 4 ½ oz.

Teams on day: 1. Maver Bait-Tech Purple 13; 2. Image Ladies 20; 3. Maver Bait-Tech Grey 22; 4. Maver Bait-Tech Gold 23; 5. Garbolino Peterborough 26; 6. Fox Match stanjay Gold 27.

League: 1. Bait-Tech Purple 7; 2 = Image Ladies & Bait-Tech Grey 14; 4. Fox Match Stanjay Gold 15; 5. Mark One Old Boys 16.

CROMWELL LAKE

WEDNESDAY SERIES

MATT Roberts maintained his lead in the Wednesday series with a win in a difficult match.

RESULT: 1. Matt Roberts 18lb; 2. Kevin Medlock 7lb 1oz; 3. Tony Watling 1lb.

ST IVES AS

THURSDAY EVENING MATCH

WITH the river very clear and not moving, catching was difficult in last Thursday's Coote Cup match, won by Jon Maling.

Colin Leach was second and Stan Binge third.

RESULT: 1. Jon Maling 4lb; 2. Colin Leach 2lb 14oz; 3. Stan Binge 2lb 12oz.

The top two anglers in Sunday's match (July 17) in B section both caught a tench.

RESULT: 1. Chris Geeson 8lb 8oz; 2. Paul Keeping 3lb 2oz; 3. Paul Ashcroft 1lb 5oz.

BENWICK AC

BURTON'S Bank produced tench in Sunday's match with winner Tony Ingram catching four in his 13lb 1oz.

Tony's son Andy was second and Terry Fairbrother was third.

RESULT: 1. Tony Ingram 13lb 1oz; 2. Andy Ingram 9lb 7oz; 3. Terry Fairbrother 8lb 6oz.

RAMSEY AS

THURSDAY TANKARD

THE weights were close but low in last week's match won by Frank Bevilaqua.

RESULT: 1. Frank Bevilaqua 2lb 11 ½ oz; 2. Ivan Steels 2lb 6oz; 3. Dave Jarrett 2lb.

The top weights included tench in Sunday's match (July 17) at Exhibition Bridge.

Winner Andrew Rayment drawn next to the bridge caught three with Paul and Andrew Kilby snaring one each.

RESULT: 1. Andrew Rayment 13lb 5oz; 2. Paul Kilby 6lb 6 ½ oz; 3. Andrew Kilby 6lb 1oz.

LAWN FARM

JOHN Pratt from Great Paxton won last Tuesday's Golden Rod match with Stanjay's Trevor Oakman in second place.

RESULT: 1. John Pratt Great Paxton 61lb 8oz; 2. Trevor Oakman Fox Match Stanjay 55lb 5oz; 3. Chris Young St Neots 53lb 4oz

ROOKERY FARM PIDLEY

LAST week's OAP open match was won by Dave Lack with 92lb 14oz.

RESULT: 1. Dave Lack 92lb 14oz; 2. Roger Abbott 82lb 8oz; 3. Jim Garratty 50lb 12oz.

OPEN MATCH RESULT (July 17): 1. Jon Hazelden Browning Hotrods 140lb; 2. Kevin Medlock Fox Match Stanjay 103lb 2oz; 3. Matt Roberts Fox Match Stanjay 87lb 6oz.

CROSS DROVE

RESULT (July 13): 1. Alan Tuck Van Den Eynde 71lb 8oz; 2. Darren Sparrow Cross Drove 66lb 13oz; 3. Mark Cross Newmarket 56lb.

RESULT (July 16): 1. Stuart Bracey Dynamite Baits 88lb 13oz; 2. Richard Bond Bury 63lb 13oz; 3. Martin Woods Emneth 58lb 10oz.

HEADFEN FISHERY

Qualifier Snake Lake

RESULT (July 17): 1. Barry Mason Ringers Tubertini 103lb 4oz; 2. Tony Dawson Van Den Eynde 102lb 3oz; 3. Bob Coulson Suffolks Finest 90lb 2oz.

FIXTURES

TODAY (WEDNESDAY)

Cromwell Lake – Wednesday Evening Series – Match 10 – Draw 5.30pm – Fish 6pm-9pm.

Rookery Farm – OAP Open Match – Draw 8.45am – Fish 10am-4pm

Cross Drove – Qualifier – Draw 8.45am – Fish 10am-4pm.

TOMORROW

St Ives A. S. – Coote Cup Round 6 – 'A' Section – Draw 5.30pm – Fish 6.15pm-dusk – meet Hemingford End.

Ramsey A. S. – Thursday Tankard – Match 6 – Factory Bank – Draw 6.30pm – Fish 7pm-9pm.

Grahams Pond – Open Match – Draw 8.30am – Fish 9.30am-3.30pm – Phone 01480 351034 or 07879000544.

Lawn Farm – Evening Open – Honeysuckle Lake – Draw 5.15pm – Fish 6pm-9pm.

SATURDAY

St Neots A. S.- Pocket Park – Draw 9am – Fish 10am-3pm.

Cross Drove – Cross Drove – Qualifier – Draw 8.45am – Fish 10am-4pm.

SUNDAY

King of the Fens – Round 4 – Benwick – Draw 8am – 5 Alls Benwick

Rookery Farm – Open match – Jay Lake – 3 nets needed -Details Roy Whincup 07817 69459 or Kevin Medlock 07920 181014

St Ives A. S. – Club Match – TBA – Draw 7am – Fish 8am-1pm.

Ramsey A. S. – Open Match – Forty Foot – High Numbers – Draw 8.15am – Fish 10am-3pm.

Benwick A. C. – Floods Ferry – Draw 7am.

Cross Drove – Qualifier – Draw 8.45am – Fish 10am-4pm.

Head Fen – Qualifier – Snake Lake – Draw 8.45 am – Fish 10am-4pm.

TUESDAY

Lawn Farm – Golden Rod – Honeysuckle Lake – Draw 9am – Fish 10am – 3pm – 01954 718269.

WEDNESDAY, JULY 27

Cromwell Lake – Wednesday Evening Series – Match 11 – Draw 5.30pm – Fish 6pm-9pm.

Rookery Farm – OAP Open Match – Draw 8:45am – Fish 10am-4pm.

THURSDAY, JULY 28

St Ives A. S. – Coote Cup Round 7 – 'A' Section – Draw 5.30pm – Fish 6.15pm – dusk.

Ramsey A. S. – Thursday Tankard – Match 7 – Ramsey St Marys – Draw 6.30pm – Fish 7pm-9pm.

Grahams Pond – Open Match – Draw 8.30am – Fish 9.30am-3.30pm –

Phone 01480 351034.

Lawn Farm – Evening Open – Honeysuckle Lake – Draw 5.15pm – Fish 6pm-9pm – Details 01954 718269 or 07774943050.