Angling with Stan & Fiz

Angling with 
Stan & Fiz

KING OF THE FENS

The fourth round of this year's league was fished on the Old Nene at Benwick on Sunday.

The match was won by Chris Vanderviet, fishing for Image Vets. Chris caught five tench to weigh in 21lb 14oz. Stanjay's Ian Benton was the runner-up for the second consecutive match, quite a feat with a field of 60 anglers. He caught fourteen good rudd for 19lb 1oz.

Team wise, Image Vets were the winners on the day with just 14 points although Maver Bait-tech purple still lead the league by a long way thanks to a third-place finish.

RESULT: (Individual ) 1. Chris Vanderviet Image Vets 21lb 14oz; 2. Ian Benton Fox Match Stanjay Silver 19lb 1oz; 3. Spike Milligan Lincs County 13lb 3oz; 4. Paul Spriggs Mark One Old Boys 12lb.

Teams on the Day: 1. Image Vets 14pts; 2. Maver Bait-tech Gold 18pts; 3 = Fox Match Stanjay Silver & Maver Bait-tech Purple 22pts; 5. Lincs County 26pts.

League to Date: 1. Maver Bait-tech Purple 10; 2. Maver Bait-tech Gold 20; 3. Maver Bait-tech Grey & Mark One Old Boys 21; 5. Image Ladies 23; 6. Fox Match Stanjay Gold 25.

CROMWELL LAKE

THE latest match in the Wednesday series was won by Brian Gibson. Brian caught 34lb 1oz from peg 8 with Stan in second place with 14lb 5oz.

RESULT: 1. Brian Gibson Fox Match Stanjay 34lb 1oz; 2. Stan Binge Fox Match Stanjay 14lb 5oz; 3. Matt Roberts Fox Match Stanjay 7lb 14oz.

Day tickets are now available on Saturdays for Cromwell Lake.

ST NEOTS AS

Chris Young won Saturday's match at Pocket Park.

RESULT: 1. Chris Young 8lb 8oz; 2. Stuart Webb 6lb 1oz; 3. Mervin Curtis 6lb.

ST IVES AS

SERIES leader Colin Leach and Stan Binge were equal first in last Thursday's Coote Cup match with 7lb 6oz

Ramsey A. S.

Thursday Tankard - Ramsey St Marys

Paul Kilby caught over 150 small fish above the weed to win last week's match.

RESULT: 1. Paul Kilby 3lb 12oz; 2. Harry Young 3lb 2 ½ oz; 3. Keith Rayment 2lb 10oz.

Sunday July 24 - Forty Foot (High Numbers)

RESULT: 1. Paul Kilby 7lb 15oz; 2. Duncan Folkes 5lb; 3. Vern Edgley 4lb 0 ½ oz.

BENWICK AC

JON Hazelden caught five tench in his 17lb 13oz winning weight at Floods Ferry on Sunday.

RESULT: 1. Jon Hazelden 17lb 13oz; 2. Andrew Ingram 6lb 13oz; 3. Dave Jarrett 5lb 14oz.

LAWN FARM

Evening Match - Thursday July 14

RESULT: 1. Amer Jawad 72lb 12oz; 2. John Pratt 59lb 10oz; 3. Tony Watling 50lb 1oz.

Golden Rod - Tuesday July 19

RESULT: 1. Malcolm Theakstone 63lb 7oz; 2. Mick Sonnett 57lb 10oz; 3. George Jones 47lb 13oz.

GRAHAM'S POND

LAST weeks childrens' fishing session went ahead despite Graham not being present due to an accident on his bike.

Fiz Drake said: "I am sure that all our readers will join us in wishing this true fishing enthusiast a speedy recovery."

ROOKERY FARM

JIM Garratty won last weeks OAP open match.

RESULT: 1. Jim Garratty 119lb; 2. Roger Abbott 100lb 10oz; 3. Vince Hull 91lb 2oz.

HEADFEN FISHERY

Qualifier 34 - Snake Lake - Sunday July 24

RESULT: 1. Matt Ayers Dents 106lb 4oz; 2. Steve Gifford Suffolks Finest 96lb 8oz; 3. Dave Rodwell Shipshape Tackle 82lb.

CROSS DROVE

Wednesday July 20

RESULT: 1. Jim Barrowman Fox Lewis's Anglers World 136lb; 2. Dave Pearce Jnr Wisbech 90lb; 3. Tony Watling Fox Match Stanjay 76lb.

Saturday July 23

RESULT: 1. Jim Barrowman Fox Lewis's Anglers World 75lb 1oz; 2. Tony Watling Fox Match Stanjay 69lb 1oz; 3. Stuart Payne D. A. D. 60lb 14oz.

Sunday July 24

RESULT: 1. Andy Leathers Browning Hotrods 96lb 2oz; 2. Gordon Pearce Banham 48lb 8oz; 3. Alan Tuck Van Den Eynde 47lb 2oz.

FIXTURES

TODAY (WEDNESDAY)

Cromwell Lake - Wednesday Evening Series - Match 11 - Draw 5:30pm - Fish 6pm-9pm.

Rookery Farm - OAP Open Match - Draw 8:45am - Fish 10am-4pm

TOMORROW

St Ives A. S. - Coote Cup Round 7 - 'A' Section - Draw 5 .30pm - Fish 6.15-dusk.

Ramsey A. S. - Thursday Tankard - Match 7 - Ramsey St Marys - Draw 6.30pm - Fish 7pm-9pm.

Graham's Pond - Open Match - Draw 8.30am - Fish 9.30am-3.30 pm - Phone 01480 351034.

Lawn Farm - Evening Open - Honeysuckle Lake - Draw 5.15pm - Fish 6pm-9pm - Details 01954 718269 or 07774943050.

SATURDAY

Cross Drove - Cross Drove - Qualifier - Draw 8.45am - Fish 10am-4pm

Head Fen - Qualifier - Snake Lake - Draw 8.45 am - Fish 10am-4pm.

SUNDAY

Rookery Farm - Open match - Jay Lake - 3 nets needed - Details Roy Whincup 07817 69459 or Kevin Medlock 07920 181014.

St Ives A. S. - Club Match - Jack Hall - Draw 7am - Fish 8am-1pm.

Ramsey A. S. - Adult Pairs - Staffurths Bridge - Draw 7am - Fish 8am-1pm.

Benwick A. C. - Copalder - Draw 7am.

Cross Drove - Qualifier - Draw 8.45am - Fish 10am-4pm.

TUESDAY

Lawn Farm - Golden Rod - Honeysuckle Lake - Draw 9am - Fish 10am-3pm - 01954 718269.

WEDNESDAY, AUGUST 3

Cromwell Lake - Wednesday Evening Series - Match 12 - Draw 5.30pm - Fish 6pm-9pm.

Rookery Farm - OAP Open Match - Draw 8:45am - Fish 10am-4pm

Cross Drove - Qualifier - Draw 8.45am - Fish 10am-4pm.

THURSDAY, AUGUST 4

St Ives A. S. - Coote Cup Round 8 - 'A' Section - Draw 5.30pm - Fish 6.15pm-dusk - meet Hemingford End.

Graham's Pond - Open Match - Draw 8.30am - Fish 9.30am-3.30pm - Phone 01480 351034 or 07879000544.

Lawn Farm - Evening Open - Honeysuckle Lake - Draw 5.15pm - Fish 6pm-9pm.