The battle for county bowls glory takes place this Sunday.

The Huntingdonshire Bowling Federation men's and womens finals are being staged at St Ives BC across five sessions with start-times every two hours from 9.30am to 5.30pm.

There are 24 finals in all during a packed day of competition.

Not only are local honours up for grabs, but the ultimate prize of representing the county in the English National Championships goes to winning players.

The line-up for the finals was determined during semi-final matches at Huntingdon BC last Sunday.

SEMI-FINAL RESULTS

WOMEN

Two-Bowl Singles: Janet Chapman (Hemingfords) bt Pat Brace (Hemingfords) 21-3; Karen Reid (Buckden) bt Karen Leader (Sawtry) 21-19.

Four-Bowl Singles: Juliet May (Buckden) bt Nicky Verlander (Huntingdon) 21-19; Pauline Whittlesey (Somersham) bt Lynda Childs (Hemingfords) 21-17.

Under 25 Singles: Lysa Haynes (Hemingfords) bt Matty Leader (Sawtry) 21-11; Rebecca Moorbey (Warboys) bt Amy Avory (Warboys) 21-10.

Senior Singles: Joan Rogers (Huntingdon) bt Sue Armstrong (Somersham) 21-20; Pauline Whittlesey (Somersham) bt Janet Chapman (Hemingfords) 21-12.

Champion of Champions Singles: Sue Cross (St Ives) bt Carole Hickey (Houghton & Wyton) 21-20; Juliet May (Buckden) bt Chloe Brett (Warboys) 21-20.

Secretaries Singles: Linda Levi (Ramsey) bt Margaret Elstub (Houghton & Wyton) 21-15; Sandra Day (Somersham) bt Lynda Childs (Hemingfords) 21-16.

Pairs: Karen Brugnoli/Joan Rogers (Huntingdon) bt Linda King/Nicky Hastings (Hemingfords) 18-9; Sandra Day/Celia Steward (Somersham) bt Janet Chapman/Lynda Childs (Hemingfords) 18-13.

Senior Pairs: Daphne Meats/Val Corn (Buckden) bt Sue Parnell/Silvia Linnell (Brampton) 16-12; Janet Chapman/Barbara Clutterbuck (Hemingfords) bt Jenny Hurst/Moya Ovens (Godmanchester) 29-11.

Two-Bowl Rinks: Jane Baldwin/Dina Barlow/Jenny Dymond (St Ives) bt Pat Howard/Silvia Linnell/Sabrina Parnell (Brampton) 18-16; Mary Faux/Barbara Clutterbuck/Ginny Marsh (Hemingfords) bt Val Corn/Pat Purssord/Juliet May (Buckden) 21-15.

Three-Bowl Rinks: Rebecca Moorbey/Ann Avory/Chloe Brett (Warboys) bt Diana Baldwin/Janet Chapman/Lynda Childs (Hemingfords) 25-6.

MEN

Two-Bowl Singles: Steve Farrant (Warboys) bt Colin Bates (Papworth) 21-19; Eric Baker (Papworth) bt Ian Cousins (St Ives) 21-13.

Four-Bowl Singles: Richard Wilson (Hemingfords) bt Ray Woodward (Hemingfords) 21-4; Colin Bates (Papworth) bt Rob Greenwood (Warboys) 21-4.

Under 25 Singles: Scott Wilson (Hemingfords) bt Mat Harbert (Sawtry) 21-17; Matt Nickerson (Sawtry) bt Toby Furzeland (Sawtry) 21-16.

Senior Singles: Ray Woodward (Hemingfords) bt Fred Field (Huntingdon) 21-14; Albert Corn (Buckden) bt Willie Day (Hemingfords) 21-17.

Champion of Champions Singles: Nicky Brett (Warboys) bt Geoff Rose (Ramsey) 21-12; Albert Corn (Buckden) bt Geoff Barlow (St Ives) 21-8.

Secretaries Singles: Trevor Dighton (Godmanchester) bt Mike Anderson (Huntingdon) 21-10; Kevin Bowers (Sawtry) bt Ken Martin (Hemingfords) 21-10.

Pairs: Alan Blackley/Peter Hutchinson (Needingworth) bt John Hignett/John Kenny (Buckden) 19-14; Richard Wilson/Owen Kennedy (Hemingfords) bt Barry Stevens/Sam Sallis (Warboys) 25-5.

Senior Pairs: Fred Field/John McIntosh (Huntingdon) bt Tony Aston/Steve Williams (Hemingfords) 23-14; Ian Cousins/John Woodley (St Ives) bt David Potts/Geoff Rose (Ramsey) 23-14.

Two-Bowl Rinks: Derek Rose/Ian McWhinney/Richard Stevens (Warboys) bt Sam Nickerson/Matt Nickerson/Toby Furzeland (Sawtry) 25-10; Tom Swannell/Ross Martin/Ed Elmore (Warboys) bt Kevin Bowers/James Bowers/Brian Garrett (Sawtry) 21-18.

Three-Bowl Rinks: Tom Swannell/Ian McWhinney/Ed Elmore (Warboys) bt Steve Baker/Malcolm Dudley/David Peak (Hemingfords) 21-10; Kevin Ward/Eric Baker/Matt Cooksey (Papworth) bt Rob Bradshaw/Robert Jepson/Owen Darlington (St Ives) 19-5.

MIXED

Open Under 25 Pairs: James Price/Harry Ward (Warboys) bt Zak Martin (Sawtry)/Ross Martin (Warboys) 20-10; Chloe Brett (Warboys)/Hayden Moorbey (Buckden) bt Toby Furzeland/Mat Herbert (Sawtry) 24-8.

Mixed Pairs: Sue Cross/Owen Darlington (St Ives) bt June Blackall/Adrian Cossey (Huntingdon) 20-11; Sophie Purell/Alan Blackley (Needingworth) bt Ginny Marsh/Peter Reason (Hemingfords) 19-17.

Senior Mixed Pairs: Nicky Verlander (Huntingdon)/David Peak (Hemingfords) bt Janet Chapman/Peter Reason (Hemingfords) 23-8; Pat Brace/David Brace (Hemingfords) bt Celia Steward/Ray Steward (Somersham) 19-13.

Mixed Rinks: Barbara Clutterbuck/Richard Wilson/Owen Kennedy (Hemingfords) bt Glenys Cousins/Owen Darlington/Robert Jepson (St Ives) 17-15; Carli Bowers/James Bowers/Kevin Bowers (Sawtry) bt Alison Wilson/Scott Wilson/John Waine (Hemingfords) 23-8.