All the latest news from the lakes provided by Stan & Fizz

CROMWELL LAKE

RICKY Ashwell made it five wins in a row with another victory at Cromwell Lake on Saturday.

Drawn on peg 30, Ashwell caught 50lb 14oz of bream, carp and tench to finish ahead of series leader Brian Gibson who took 41lb 12oz from peg 11.

James and Steve Drakulic finished third and fourth. Derek Millward was pleased to catch a 16lb carp from peg 13, his best ever.

RESULT: 1. Ricky Ashwell Cromwell Lake 50lb 14oz, 2. Brian Gibson Fox Match Stanjay 41lb 12oz, 3. James Drakulic Fox Match Stanjay 31b 10oz, 4. Steve Drakulic Fox Match Stanjay 26lb 10oz.

Series to date: 1. Brian Gibson 169pts, 2. Ricky Ashwell 162pts, 3. Keith Ellington 160pts, 4. Steve Drakulic 133pts, 5. James Drakulic 126pts, 6. Stan Binge 121pts, 7. Clive Coles 116pts, 8. Steve Ashwell 114pts.

CROMWELL LAKE

WEDNESDAY SERIES

Stan Binge had chances to win the match on Wednesday evening but lost several fish in the reeds to leave Ricky Ashwell in top spot with 41lb from peg 35.

Binge weighed in 27lb 6oz, just two ounces ahead of third-placed Jason Roslyn with Brian Gibson fourth.

RESULT: 1. Ricky Ashwell Cromwell Lake 41lb, 2. Stan Binge Fox Match Stanjay 27lb 6oz, 3. Jason Roslyn Cromwell Lake 27lb 4oz, 4. Brian Gibson Fox Match Stanjay 16lb 8oz.

GRAHAM'S POND

SATURDAY'S King of the Pond Qualifier saw a successful return to fishing for Terry Kelly after almost two years.

Although he lost two big carp, Kelly put together 14lb 4oz of mostly silver fish to finish two ounces ahead of Tony Watling with Bob Stobart third.

RESULT: 1. Terry Kelly 14lb 4oz, 2. TonyWatling 14lb 2oz, 3. Bob Stobart 11lb 8oz.

PLUMB-IT CHALLENGE

SUNDAY'S Plumb-It semi-final saw a contest between previous winners Wagon & Horses B and Kings Arms B.

The outcome was in doubt throughout the day with the advantage swinging from team to team. Eventually it was the Wagon & Horses B who were the winners with a total of 17lb 13oz, beating the 16lb of Kings Arms B. They will face the Kings Arms A in next Sunday's final.

SCOUT FISHING MATCH

THE Cambs County and District Scout fishing match was held on Jay Lake at Pidley on Saturday.

The match was won by Tom Whincup, son of Fox Match Stanjay's Roy who showed his dad how it is done with an impressive 17lb 9oz of small carp caught on maggot and pellet. Martin Day was second and William Field third.

Thanks to Rookery Farm for the water and Kevin Loakes for organising the day and coaching the youngsters.

RESULT: 1. Tom Whincup Warboys 17lb 9oz, 2. Martin Day Sawtry 14lb 13oz, 3. William Field Sawtry 12lb 4oz.

HEADFEN LAKES

FRIDAY'S open match on Snake Lake was won by Andy Kleen from Cambridge with 128lb 2oz, less than two pounds ahead of Marcus Bailey.

RESULT: 1. Andy Kleen Cambridge 128lb 2oz, 2. Marcus Bailey Headfen Lakes 126lb 4oz, 3. Allan Archer Suffolks Finest 123lb 15oz.

TEAMS OF FOUR

WITH just one further round to go next Sunday, Blue Boys were the winners on the day and took a one point lead in the overall league.

Result on day: 1. Blue Boys 12pts, 2. Lewis's Anglers World 15pts, 3. Fox Match Stanjay Black 16pts, 4. Shipshape Tackle 18pts.

League to date: 1. Blue Boys 8pts, 2. Lewis's Anglers World 9pts, 3. Fox Match Stanjay Black 11pts.

CROSS DROVE

Wednesday June 2: 1. Simon Easey Fox Match Stanjay 64lb 10oz, 2. James Anthony Ultima 45lb 10oz, 3. Dave Pearce Jnr 43lb 2oz.

Saturday June 5: 1. Neil Parkinson Dynamite Middy 89lb 14oz, 2. Dave Pearce Snr Wisbech 66lb 2oz, 3. Jim Barrowman Barford Fox 61lb 12oz.

Sunday June 6: 1. John Chalk Cross Drove 72lb 6oz, 2. Neil Parkinson Dynamite Middy 57lb 14oz, 3. Tom Cole Ouse Valley 51lb 12oz.

Fixtures

TODAY (WEDNESDAY)

Cromwell Lake - Wednesday Series - Match Five - Draw 5.30pm - Fish 6pm-dusk.

Cross Drove - Qualifying Open - Draw 8.45 am - Fish 10am-4pm.

THURSDAY

Lawn Farm - Evening Open - Honeysuckle Lake - Draw 5.30pm.

FRIDAY

Head Fen - Open match - Snake Lake - Draw 2.30pm - Fish 3.30-8.30pm.

SATURDAY

Cromwell Lake - Saturday £1000 Series - Match 12 - Draw 12 noon - Fish 1-6pm - Two keepnets needed - Details Stanjay Sports 01480 453303.

Cross Drove - Qualifier - Draw 8.45am - 10am-4pm.

Graham's Pond - Saturday Open - King of the Pond Qual- Draw 8.30am - Fish 9.15am.

Headfen - Qualifier - Snake Lake - Draw 8.45am - Fish 10am-4pm.

Manderson Trust - Management Match - Draw 10am - Fish 11am-4pm.

SUNDAY

Graham's Pond - Plumb-It Challenge - Final - Kings Arms A v Wagon & Horses B.

Headfen - Teams of Four - Final Round - Draw 8.30am - Fish 10am-3pm.

Manderson Trust - Clever Cleverly Trophy Match - Draw 9am - Fish 10am-3pm.

TUESDAY

Lawn Farm - Golden Rod Open - Honeysuckle Lake - Draw 9am - Fish 10am-3pm.

WEDNESDAY JUNE 16

Cromwell Lake - Wednesday Series - Match Four - Draw 5.30pm - Fish 6pm-dusk.

Cross Drove - Qualifying Open - Draw 8.45am - Fish 10am-4pm.