Angling with Stan and Fizz

CROMWELL LAKE

STAN Binge won his first Saturday Series match of the year at Cromwell Lake with 28lb 7oz from peg seven.

At the halfway point of the series Stan now leads from Brian Gibson although, with 12 of the sixteen 16 to count eventually, things will not be clear until much later.

RESULT: 1 Stan Binge Fox Match Stanjay 28lb 7oz; 2 Sean Fulcher 22lb 14oz; 3 Paul Hendy Fox Match Stanjay 22lb 8oz; 4 Graeme Worker Fox Match Stanjay 14lb 11oz.

Series standings: 1 Stan Binge 128pts; 2 Brian Gibson 108pts; 3 = Graeme Worker & Matt Roberts 107pts; 5 Paul Hendy 105pts; 6 Ricky Ashwell 88pts; 7 Steve Ashwell 82pts; 8 Derek Millward 75pts.

The Wednesday evening series at Cromwell starts on May 18.

RAMSEY AS

RAMSEY'S Sunday match was on Beastie Lake at Decoy and the lake certainly lived up to its name as good overall weights were caught, plus some excellent individual fish.

Match-wise it was a close contest between Liam Darler and Josh Pace with Liam's 127lb 8oz just a pound ahead of Josh - and third placed Pete Holland also near the 120lb mark.

Duncan Folkes caught a 19lb 12oz common carp and Gary Coupland a 15lb grass carp.

RESULT: 1 Liam Darler 127lb 8oz; 2 Josh Pace 126lb 8oz; 3 Pete Holland 117lb 12oz.

GRAHAMS POND

ANGLERS fishing for the Spitfires team in the Plumb-It Challenge had a successful day as they used the open match as practice.

The winner was Graham Marsh from peg six with 14lb 2oz mainly caught in the first half of the match.

Bob Stobart, who had travelled from London for the match, was equal second with Mick Hughes.

RESULT: 1 Graham Marsh 14lb 2oz; 2 = Bob Stobart & Mick Hughes 12lb 8oz.

This weeks Plumb-It first round match saw a win for the Kings Arms B over River Bed.

ROOKERY FARM - OAP MATCH

THE first OAP match of the season was fished on Magpie Lake last Wednesday and saw a close finish with little over 2lb covering the top three anglers.

Winner was Keith West with 43lb from Roger Abbott and Dave Lack.

RESULT: 1 Keith West; 43lb; 2 Roger Abbott 42lb 11oz; 3 Dave Lack 40lb 11oz.

ROOKERY FARM - THURSDAY OPEN

PETE Holland has only fished three of the six matches so far but has won all three including last week's..

RESULT: 1 Pete Holland Ramsey AS 100lb 5oz; 2 Kevin Peacock JVAC 90lb 14oz; 3 Chris Saunders JVAC 76lb 13oz.

LAWN FARM

CHRIS Young won last week's Golden Rod match with 69lb 2oz.

RESULT: 1 Chris Young St Neots 69lb 2oz; 2 Keith West St Neots 53lb 14oz; 3 John Millard Newmarket 42lb 4oz.

CROSS DROVE

RESULTS - May 4: 1 Simon Easey Fox Match Stanjay 95lb 4oz; 2 Richard Bond Bury 82lb 1oz; 3 Jim Barrowman Fox Lewis's Anglers World 61lb 12oz.

May 7: 1 Dave Pearce Wisbech 60lb 10oz; 2 Craig Nichlos Cross Drove 60lb 2oz; 3 Vince Cross Ixworth 59lb 2oz.

May 8: 1 Mark Pollard Fox Match Stanjay Dynamite 74lb 10oz; 2 Alastair Ogilvie Maver Bait Tech 69lb 6oz; 3 John Chalk Cross Drove 60lb 12oz.

HEAADFEN FISHERY

RESULT - Qualifier Snake Lake (May 7): 1. Richard Bond Bury St Edmunds 151lb 12oz; 2 Matt Ayers Dents 115lb 12oz; 3 Jimmy Brookes Anglers Corner 114lb 8oz.

The team representing Headfen also qualified for the Angling Times Supercup semi-finals on Sunday after a close match against JVAC at their home venue Decoy. Fishing on Oak Lake both teams had four section wins with Headfen winning on overall weight by 526lb to 426lb.

The semi-final is at Maver Larford on June 11.

GREENSANDS FISHERY

Saturday Open Match: 1 Rob Heath (Chestnut Pool) from peg 26 with 44-10-0; 2 John Belshaw (Greensands) peg 41 with 35-11-0; 3 Chris Rose (Greensands) from peg 23 with 29-7-0; 4 Carl Sumners (Poplets MG) peg 32 weighing in 25-3-0.

Sunday Open Match: 1 Gary Page (GOT Baits) 55-0-0 fishing peg 26; 2 Andy Dilley (Chestnut Pool) peg 42 54-5-0; 3 Martin Amos (Bedwell fisheries) 48-15-0 fishing peg 37.

Section winners - Pegs 23-32: Nigel Fawkes (Sensas Garbolino) 34-15-0; Pegs 33-42: Roy Makins (GOT Baits) 48-6-0.

FIXTURES

WEDNESDAY

Rookery Farm - OAP Open Match - Magpie Lake - Draw 8:45am - Fish 10-4.

THURSDAY

Grahams Pond - Open Match - Draw 8.30am - Fish 9.30-3.30. Phone 01480 351034 or 07879000544.

Rookery Farm Pidley - Open Match - Jay Lake - Draw 9am - Fish 10-3. Details Roy Whincup 01487 822333.

FRIDAY

Greensands - 5.30pm draw Fish 6-9.

SATURDAY

Cromwell Lake - Saturday Series - Match Nine - Draw 12 noon - Fish 1-6.

Cross Drove - Cross Drove - Qualifier - Draw 8.45am - Fish 10-4.

Greensands - Saturday Open - 12noon draw - Fish 1-5.

SUNDAY

Grahams Pond - Plumb-It Challenge - Spitfires A v Wagon & Horses A.

Cross Drove - Qualifier - Draw 8.45am - Fish 10-4.

Ramsey AS - Magpie Lake - places available phone Keith Rayment 01487 814077.

Headfen Fishery - Teams of Four - Round 2 - Draw 8:30am - Fish 10-4.

Greensands Sunday Open - 8.30am draw - Fish 9.30-3.15.

To book for any of the Greensands matches, enquiries, day tickets or to make a club booking call Chris on 07969 553079.

TUESDAY

Lawn Farm - Golden Rod - Honeysuckle Lake - Draw 9am

Fish 10-3. 01954 718269

WEDNESDAY, May 18

Cromwell Lake - Wednesday Evening Series - Match 1 - Draw 5.30pm - Fish 6-9.

Rookery Farm Pidley - OAP Open Match - Draw 8:45am.

Cross Drove - Qualifier - Draw 8.45am - Fish 10-4.

THURSDAY, MAY 19

Grahams Pond - Open Match - Draw 8.30am - Fish 9.30-3.30 - Phone 01480 351034

Rookery Farm - Open Match - Draw 9am - Fish 10-3. Details Roy Whincup 01487 822333.