Angling with Stan & Fiz

KING OF THE FENS

THE penultimate match of this summer's league was fished on the North Level at Tydd Gote.

There were bream to be caught in several areas with Mark One's John Bates weighing in 80lb 10oz to win the match from his peg in D section.

Maver Image's Steve Clark finished second with 63lb 10oz with Stanjay's Brian Gibson third.

Team wise, Image Ladies were the winners on the day with Bait-tech purple still well ahead in the league.

RESULT (individual): 1. John Bates Sensas Mark One 80lb 10oz; 2. Steve Clarke Maver Image 63lb 10oz; 3 Brian Gibson Fox Match Stanjay 25lb; 4. Bob Bates Sensas Mark One 24lb 12oz.

Teams: 1. Image Ladies 14pts; 2.Maver Image White 19pts; 3. Bait-tech Purple 20pts; 4. Fox Match Stanjay Silver 23pts; 5. Fox Match Stanjay Gold 25pts.

League standings: 1. Bait-tech Purple 13; 2. Image Ladies 23; 3. Bait-tech Gold 27; 4. Mark One Old Boys 29; 5. Fox Match Stanjay Gold 30.

DIVISION ONE NATIONAL

BROWING Hotrods had an excellent day in Saturday's Division One National fished on the New Junction Canal at Doncaster.

A very solid team performance gave them a fourth place finish behind runaway winners Daiwa Dorking, Barnsley and District and Maver North West.

The team had put in a lot of work and almost all of them finished in the top half of their sections.

The best scorers were Liam Darler in third place and Colin Oakman fifth.

CROMWELL LAKE

STAN Binge won last Wednesday's evening match at Cromwell with 25lb 10oz from peg 9.

Jason Roslyn was second and Brian Gibson third.

RESULT: 1. Stan Binge Fox Match Stanjay 25lb 10oz; 2. Jason Roslyn Cromwell Lake 13lb 10oz; 3. Brian Gibson Fox Match Stanjay 11lb 6oz; 4. Fiz Drake Fox Match Stanjay 10lb 15oz.

ST IVES AS

THURSDAY EVENING COOTE CUP

PAUL Ashcroft caught two late bream to win Thursday's evening match.

The last round is this week with Colin Leach leading from Chris Geeson, Stan Binge and Paul Ashcroft.

RESULT: 1. Paul Ashcroft 9lb 12oz; 2. Mick Andrews 5lb 6oz; 3. Stan Binge 4lb 12oz.

SUNDAY OPEN

RESULT: 1. Colin Leach 6lb 12oz; 2. Paul Ashcroft 5lb 6oz; 3. Chris Geeson 4lb 14oz.

RAMSEY AS

AN awkward downstream wind made things difficult in Sunday's match at Bodsey Bridge.

RESULT: 1. Ivan Steels 5lb 7oz; 2. Keith Rayment 5lb 2 ½ oz; 3. Andrew Kilby 4lb 15oz; 4. Harry Young 4lb 10oz.

BENWICK AC

SUNDAY'S club match was fished at the Halfpenny Toll End of Chapel Farm.

Dave Jarrett was the winner with Andy Ingram fishing the pole for the first time second.

RESULT: 1. Dave Jarrett 9lb 13oz; 2. Andy Ingram 6lb 10oz; 3. Jon Hazelden 5lb 9oz.

ROOKERY FARM PIDLEY

WEDNESDAY OAP OPEN

RESULT: 1. Mick Sonnett 57lb 6oz; 2.Vince Hull 46lb 1oz; 3. Mick Curtis 15lb 5oz.

SUNDAY OPEN MATCH

GRAEME Worker won last Sunday's open match on Magpie Lake at Pidley with 98lb caught on the feeder with Kevin Medlock in second place.

RESULT: 1. Graeme Worker Fox Match Stanjay 98lb; 2. Kevin Medlock Fox Match Stanjay 80lb 12oz; 3. Steve Birt Ramsey 46lb 10oz.

LAWN FARM

THURSDAY EVENING OPEN

RESULT: 1. Andy Day 48lb 8oz; 2. John Pratt 39lb 6oz; 3. Rob Anstey 34lb 12oz.

GOLDEN ROD MATCH

RESULT: 1. Mick Sonnett 45lb 8z; 2. Keith West 34lb 9oz; 3. Trevor Oakman 33lb 7oz.

CROSS DROVE

RESULT (Aug 3): 1. Richard Bond Bury 69lb 14oz; 2. Jim Barrowman Fox Lewis's Anglers World 69lb 10oz; 3. Tony Watling Fox Match Stanjay 52lb 6oz.

RESULT (Aug 6): 1. Jim Barrowman Fox Lewis's Anglers World 131lb 12oz; 2. Dave Pearce Snr Wisbech 112lb 13oz; 3. Tony Evans Dynamite Middy 48lb 3oz; 4. Paul Hendy Fox Match Stanjay 46lb 15oz.

RESULT (Aug 7): 1. Richard Bond Bury 106lb 1oz; 2. Steve Jackson Lakenheath 69lb 14oz; 3. Neil Parkinson Dynamite Middy 68lb 13oz.

FIXTURES

TODAY

Cromwell Lake - Wednesday Evening Series - Draw 5.30pm - Fish 6.15pm-dusk.

Cross Drove - Qualifier - Draw 8.45am - Fish 10am-4pm.

TOMORROW

Grahams Pond - Open Match - Draw 8.30am - Fish 9.30am-3.30pm - Phone 01480 351034.

St Ives AS - Coote Cup - Round 9 - Meet Hemingford Gate - 5.15pm - Fish 6pm-dusk.

Lawn Farm - Evening Open Match - Draw 5:30pm - Fish 6pm-dusk.

SATURDAY

St Neots AS - Pairs Match - Lawn Farm - Draw 9am - Fish 10am-3pm.

Cross Drove - Qualifier - Draw 8.45am - Fish 10am-4pm.

SUNDAY

St Ives AS - Contact Chris Geeson if wanting to fish.

Ramsey AS - John Warwicks - Draw 7.30am - Fish 8.30am - 1.30pm.

Benwick AC - Floods Ferry - Draw 7am - Fish 8am-1pm.

Rookery Farm - Open Match - Jay Lake - Draw 9am - Entries Kevin Medlock 07920 181014 or Roy Whincup 07817 694359.

Cross Drove - Qualifier - Draw 8.45am - Fish 10am - 4pm.

TUESDAY

Lawn Farm - Golden Rod - Honeysuckle Lake - Draw 9am - Fish 10am-3 pm - 01954 718269.

WEDNESDAY, AUGUST 17

Cromwell Lake - Wednesday Evening Series - Draw 5.30pm - Fish 6.15-dusk.

Cross Drove - Qualifier - Draw 8.45am - Fish 10am-4pm.

Rookery Farm - OAP Open Match - Draw 9am - Fish 10am-3pm.

THURSDAY, AUGUST 18

Lawn Farm - Evening Open Match - Draw 5:30pm - Fish 6pm-dusk.

Grahams Pond - Open Match - Draw 8.30am - Fish 9.30-3.30pm - Phone 01480 351034 or 07879000544.