The candidates hoping to represent Huntingdonshire on Cambridgeshire County Council have been confirmed, with voters set to head to the polls next Thursday.

Voters will be going to the polls in Cambridgeshire today.Voters will be going to the polls in Cambridgeshire today.

The candidates hoping to represent Huntingdonshire on Cambridgeshire County Council have been confirmed, with voters set to head to the polls on Thursday.

There are 17 seats being contested in the district, with more than 60 candidates having put themselves forward for election.

At the last election, in 2013, Conservative domination was checked as the number of seats held by the Tories was cut to eight from the 16 won in 2009. UKIP were the

biggest beneficiaries as they took six seats, a gain of five from 2009, though, following a number of defections in the county, they arguably face a tougher task this time around. Liberal Democrat candidates won three seats in 2013, while the remaining two seats were won by independent candidates.

Cambridgeshire County Council holds elections every four years. he election is scheduled to take place on May 4, and there will also be a mayoral election for the

Cambridgeshire and Peterborough Combined Authority on the same Day.

A by-election for Huntingdonshire District Council's St Neots Eaton Ford ward is also being staged.

CAMBRIDGESHIRE COUNTY

COUNCIL

ALCONBURY AND KIMBOLTON

Michael George Baker (Liberal

Democrat)

Ian Derek Gardener (Conservative)

Kevin Roy Goddard (Labour)

BRAMPTON AND BUCKDEN

Peter James Downes (Liberal

Democrat)

Sue Foster (Labour)

Hamish Vaughan Masson

(Conservative)

GODMANCHESTER AND

HUNTINGDON SOUTH

Bill Hensley (Conservative)

Dan Morris (UKIP)

Samuel Paul Sweek (Labour)

Graham Martin Wilson (Liberal

Democrat)

HUNTINGDON NORTH AND

HARTFORD

Peter Henry Ashcroft (UKIP)

Emily Jill Barley (Conservative)

Doctor Nik Johnson (Labour)

Michael Shellens (Liberal Democrat)

HUNTINGDON WEST

Sir Peter Brown (Conservative)

Joe Jordan (Liberal Democrat)

Patrick Kadewere (Labour)

Tom Sanderson (independent)

RAMSEY AND BURY

Adela Eva Costello (Conservative)

Kevin John Minnette (Labour)

Peter David Reeve (UKIP)

Alex Wasyliw

(Liberal Democrat)

SAWTRY AND STILTON

Simon Bywater (Conservative)

Margaret Cochrane (Labour)

Geoff Harvey (Liberal Democrat)

Roger Henson (UKIP)

SOMERSHAM AND EARITH

Steve Criswell (Conservative)

Callum Duffy (UKIP)

Tony Jebson (Liberal Democrat)

Iain Ramsbottom (Labour)

ST IVES NORTH AND WYTON

Sam Feeney (Labour)

Ryan Fuller (Conservative)

David Hodge (Liberal Democrat)

Margaret Teresa King (UKIP)

ST IVES AND NEEDINGWORTH

Kevin Reynolds (Conservative)

John Watson (Labour)

Lakkana Rajiv Peiris Yalagala

(Liberal Democrat)

ST NEOTS EAST AND GRANSDEN

James Catmur (Liberal Democrat)

James Edward Corley (Your

Community, My Priority)

Stephen Hinchley (Labour)

Julie Eileen Wisson (Conservative)

ST NEOTS EYNESBURY

Robert Moores (Conservative)

Claire Piper (Liberal Democrat)

Simone Leigh Taylor (St Neots

Independent Group)

Sam Wakeford (Labour)

ST NEOTS PRIORY PARK AND

LITTLE PAXTON

Paul Davies (Your Community, My

Priority)

Christine Rosemary Green (Labour)

Carol McMahon (Liberal Democrat)

David John Wells (Conservative)

ST NEOTS THE EATONS

James Edward Bartrick (Liberal

Democrat)

Bob Farrer (independent)

Rob Gardiner (Labour)

Derek Arthur Giles (St Neots

Independent Group)

Beth Hughes (Conservative)

THE HEMINGFORDS AND

FENSTANTON

Ian Cyril Temple Bates

(Conservative)

Robert Anthony Leach (Labour)

David John Priestman (Liberal

Democrat)

WARBOYS AND THE STUKELEYS

Paul Bullen (UKIP)

Tony Hulme (Liberal Democrat)

Terry Rogers (Conservative)

Graeme Leslie Watkins (Labour and

Co-operative Party)

YAXLEY AND FARCET

Mac McGuire (Conservative)

Jonathan Hugh Orchard (Labour)

Paul Richardson (UKIP)

HUNTINGDONSHIRE DISTRICT

COUNCIL

BY-ELECTION

ST NEOTS EATON FORD

Charles Edward Bober (St Neots

Independent Group)

Keith Ivan Prentice (Conservative)

Michael James Walker (Liberal

Democrat)