NINETEEN-year-old Sam Kemp made history on Friday by becoming the first teenager to be elected a member of Huntingdonshire District Council. Barely one in four electors voted in Huntingdon North Ward, but that was enough for Liberal Democrat Sam to remove

At the count

NINETEEN-year-old Sam Kemp made history on Friday by becoming the first teenager to be elected a member of Huntingdonshire District Council.

Barely one in four electors voted in Huntingdon North Ward, but that was enough for Liberal Democrat Sam to remove the sitting Conservative Maggie Wheeler by a majority of 19 votes.

Sam was elected with 376 of the 3,678 available votes, supported by barely 10 per cent of the electorate. Maggie Wheeler polled 357, with Labour veteran Ann Beevor on 202 and the Greens' John Clare a poor fourth with 62.

It was only the second time in the 33-year history of HDC that the Lib Dems had won a seat in the town - David Priestman was the first a year ago.

The win made up for losing Diana Collins's Eynesbury seat to Tory Paul Ursell by more than 100 votes. The BNP's Nicholas Smith pushed Labour into fourth place.

The Lib Dems were further boosted by winning two seats on Huntingdon Town Council, their first ever, said party leader Peter Downes.

Huntingdonshire District Council Elections – Full Results

Brampton Ward

Patricia Ann Jordan - Liberal Democrat - 1,237 - ELECTED

Jane King - The Conservative Party - 1,123

Sybil Iris Tuckwood - The Labour Party Candidate - 77

Earith Ward

Cindy Fui Sien Cochrane - The Labour Party Candidate - 95

Philip Michael David Godfrey - The Conservative Party - 1,157 - ELECTED

Leona Graham-Elen - Liberal Democrat - 361

Ellington Ward

Michael George Baker - Liberal Democrat - 747 - ELECTED

Stephen Cawley - The Conservative Party - 561

Elton and Folksworth Ward

Mary Theresa Howell - The Labour Party - 137

Mac McGuire - The Conservative Party - 690 - ELECTED

Fenstanton Ward

Paul Harrison Dakers - The Conservative Party - 442 - ELECTED

Angela Richards - The Labour Party - 45

Colin MacRae - Liberal Democrat - 430

Gransden and The Offords Ward

Barbara Elizabeth Boddington - The Conservative Party - 1,106 - ELECTED

Julia Martha Hayward - Liberal Democrat - 355

Huntingdon East Ward

Peter Ronald Fleming - Liberal Democrat - 901

David Mitchel King - The Labour Party - 188

Mike Simpson - Conservatives - 1,173 - ELECTED

Antony Staples - Green Party - 125

Huntingdon North Ward

Ann Elizabeth Beevor - The Labour Party - 202

John Dominic William - Green - 62

Sam Kemp - Liberal Democrat - 376 - ELECTED

Maggie Wheeler - The Conservative Party - 357

Huntingdon West Ward

David Michael Brown - The Labour Party - 112

Michael Philip Burrell - Liberal Democrat - 209

Karen Denise How - Green - 93

Tom Sanderson - The Conservative Party - 974 -ELECTED

Kimbolton and Staughton Ward

Roy Benford - Liberal Democrat - 314

Jonathan Alexander Gray - The Conservative Party - 985 - ELECTED

Patrick Kadewere - The Labour Party Candidate - 36

Ramsey Ward

Susan Margaret Coomey - The Labour Party - 140

Janet Dutton - Liberal Democrat - 620

Ross Muir - The Conservative Party - 1,050 - ELECTED

Somersham Ward

Tony Hulme - Liberal Democrat - 483

Michael Frank Newman - The Conservative Party - 1,140 - ELECTED

Karen Andree Webb - The Labour Party - 103

St Neots Eaton Ford Ward

David Harty - The Conservative Party - 1,102 - ELECTED

Martin Graham Land - Liberal Democrat - 755

John Philip Watson - The Labour Party -110

St Neots Eaton Socon Ward

Graham Hitchings - The Labour Party - 82

Mandy Jayne Thomas - The Conservative Party - 659

Gordon Sydney Edward - Liberal Democrat - 671 - ELECTED

St Neots Eynesbury Ward

Diana Elizabeth Collins - Liberal Democrat - 791

Bill O'Connor - The Labour Party - 201

Nicholas Smith - British National Party - 299

Paul Keith Ursell - The Conservative Party - 905 - ELECTED

St Neots Priory Park Ward

Richard John Allen - The Labour Party - 96

Kendal Elaine Cooper - Liberal Democrat - 742 - ELECTED

Paula Jayne Longford - The Conservative Party - 726

Stilton Ward

Margaret Cochrane - The Labour Party - 171

Peter Gerald Mitchell - The Conservative Party - 743 - ELECTED

Upwood and The Raveleys Ward

Terry Bell - The Conservative Party - 453 - ELECTED

Robert Hamilton Brown - UKIP - 166

Graeme Leslie Watkins - The Labour Party - 34

Patricia Ann Worgan - Liberal Democrat - 176

Yaxley and Farcet Ward

Eric Richard Butler - The Conservative Party - 1,548 - ELECTED

Kevin Roy Goddard - The Labour Party Candidate - 518